Památky a zajímavosti

Historické památky ve Slavkově u Brna:

Barokní slavkovský zámek navrhl italský architekt Dominik Martinelli pro rod Kouniců. V Historickém sále zámku bylo po Bitvě u Slavkova 6. prosince 1805 podepsáno příměří mezi Rakouskem a Francií. Nyní je v zámku historické muzeum a u něho zámecký park ve francouzském i anglickém stylu se sochařskou výzdobou.

Pozdně renesanční radnice z r. 1592 na náměstí, v pozdější klasicistní úpravě, a několik renesančních a barokních domů.

Kostel Vzkříšení Páně je ojedinělou církevní stavbou klasicismu, z doby, kdy císař Josef II. naopak mnohé kostely rušil. Vystavěn byl v letech 1786-1789 vídeňským architektem Johannem Ferdinandem Hetzendorfem.

Kaple sv. Urbana z r. 1712, byla během slavkovské bitvy poškozena a v letech 1858-1861 přestavěna.

Židovské osídlení obce se datuje do období 14. století. V židovské čtvrti se dochovalo 35 domů včetně školy a lázní a novorománská synagoga z roku 1858, kde se nachází malá muzejní expozice. Severně za městem je také židovský hřbitov.

Zbytky středověkých městských hradeb ze 14.-15. stol., zejména v ulicích Lidická a Kollárova.

Rodová hrobka Kouniců byla zbudována  v roce 1795. Dnes se v rodinné hrobce nachází sedm rakví s tělesnými ostatky příslušníků rodu z knížecí moravské a české hraběcí linie.

Památníky a památky bitvy u Slavkova:

Mohyla míru na Prateckém kopci - památník Bitvy tří císařů. Památník se nachází poblíž obce Prace. Je to 26 m. vysoká stylizovaná pyramida z let 1910-1912. Uvnitř je malá kaple. U památníku je také muzeum připomínající bitvu.

Na návrší Santon nad obcí Tvarožná byla hlavní část francouzského dělostřelectva. Tato pozice umožnila Francouzům získat převahu na severní části bitevního pole.

Žuráň - je návrší v obci Podolí v okrese Brno-venkov, z něhož řídil 2. prosince 1805 Napoleon Bonaparte bitvu u Slavkova. Vrchol kopce s památníkem je dnes výsostným územím Francie.

Přirodní památky v okolí Slavkova u Brna:

NPP  Jeskyně Pekárna je velká tunelovitá jeskyně v jižní části Moravského krasu. Svým až 6 m. vysokým a 23 m. širokým portálem se otevírá do údolí Říčky. Představuje významné archeologické naleziště, které je chráněno jako kulturní památka České republiky.

Mrazový klín je přírodní památka v lokalitě Němčany. Leží severovýchodně od města Slavkov u Brna a severozápadně od obce Němčany u poutního kostelíku Matky Boží na Lutrštéku. Důvodem ochrany je odhalený příklad periglaciálního zvětrávání na stěně jednoho z ramen staré pískovny. Je také největším mrazovým klínem na území České republiky a proto také nese označení – Lokalita evropského významu.

Důvodem ochrany PP Hřebenatkový útes v lokalitě Kroužek a PP Mechovkový útes v lokalitě Komořany je dochování dokladu posledního výskytu moře v oblasti Vyškovské brány.

NPR Větrníky v lokalitě Letonice byla zřízena jako rezervace úplná, což znamená, že veškerý lidský zásah je vyloučen.

V nedalekem okolí Slavkova take najdete PP Návdavky u Němčan, PP Jalový dvůr, PR Rašovický zlom – Chobot, PR Šévy která je podle nařízení vlády označena jako Evropsky významná lokalita Natura 2000.

Sportovní vyžití

Golfové hřiště o 18-ti jamkách, součástí kterého jsou také velmi kvalitní tréninkové plochy šestijamkové akademie, umístěné v zámecké zahradě, kde se mohou učit hrát úplní začátečníci.

Letní koupaliště se nachází ve sportovním areálu v klidové oblasti města v sousedství stadionu a golfového hřiště. Koupaliště má kapacitu 4.500 návštěvníků a k dispozici je padesátimetrový bazén pro plavce, bazén pro neplavce, dětský bazén, půjčovna sportovního vybavení a občerstvení.

Stadion TJ Sokol nabízí lehkoatletický ovál, tři tenisové antukové kurty, fotbalové hřiště, tři antuková hřiště pro nohejbal a dvě hřiště pro volejbal s umělým povrchem. V zimním období je k dispozici tenisová přetlaková hala.

Zámecká střelnice se nachází v historických prostorách zámku Slavkov. Nabízí výcvik i specializovaný trénink ve střelbě z krátkých palných zbraní domácí provenience, včetně nejnovějších typů pistolí, a také ve střelbě z historických předovek za odborného vedení a dohledu lektorů a trenérů.

Fitness centrum nabízí velký výběr posilovacích strojů, steppery, cyklotrenažery, jednoruční i velké nakládací činky, squash, solárium, bowling. V letních měsících je prostor posilovny klimatizovaný.

Možnosti rekreace

Lázeňský dům, Dialyzační středisko a Ambulantní rehabilitační pracoviště se nacházejí ve stejné budově.

Welness služby: rozmanité přísadové koupele, různé druhy masáží, zábaly, finská sauna, cvičení jóga, výživové poradenství a další procedury.

Dialyzační péče: hemodialýza, hemodiafiltrace, peritoneální dialýza, ambulantní nefrologická péče.

Rehabilitační péče: vodoléčba, masáže, měkké techniky a mobilizace periferních kloubů a páteře, lymfodrenáže, zábaly, fyzikální terapie, kondiční cvičení proti bolesti zad, suché plynné uhličité koupele, sauna.

Kultura

V prostorách Slavkovského zámku se každoročně konají různé kulturní akce jako Napoleonské dny, Oldtimer festival, výstavy, koncerty. Více informací naleznete také na stránkách:  http://www.zamek-slavkov.cz/cz/ 

 

Možnosti nakupování a stravování

Nedaleko penzionu (cca 50 m) se náchází velká samoobsluha a restaurace. Slavkov dále nabízí několik kaváren, vináren a pivnic s množstvím speciálních piv včetně Slavkovského. 

 

 
 
 
 
TOPlist